Chata Rovina
horská chalupa

Historie chaty

 

ROVINA, německy Ebene je zvláštní místo Šumavy, které je spojeno tak jako Dobrá Voda a Březník s tradicí Sv.Vintíře, prý prvního jménem známého obyvatele šumavského pralesa.

Nahlédněte do jeho životního příběhu a s jeho znalostí se projděte po nejbližším okolí chalupy…

Již na starých mapách z Tereziánské doby je objekt hostince zřetelně vyobrazen a sloužil po celá staletí jako zájezdní hostinec. V době prvorepublikové nesl název Gasthaus Rosa Weinberger beim Günterfelsen.

Po druhé světové válce nebyl, na rozdíl od zbytku vesnice, pro svojí výhodnou polohu u cesty srovnán se zemí, ale sloužil armádě v nově vzniklém vojenském újezdu Dobrá voda, jako budova štábu. Po celkovém zchátrání objektu byl přebudován na stáje pro dobytek a po revoluci sloužil již jen jako seník. V širokém okolí se mezi lidmi v této době vžije označení Hotel Seno. Počátkem nového tisíciletí pak při velkých přívalech sněhu došlo k prolomení střechy a objekt definitivně zcela zchátral.

Jeho obnova započala v roce 2006 a byla ukončena v létě 2009 znovuotevřením pro veřejnost. Dnes chata Rovina nabízí restauraci s výbornou kuchyní a možnost ubytování v mezonetových pokojích.