Chata Rovina
horská chalupa

Tipy na výlet

Nádherné okolí chaty je vhodné pro celoroční pěší turistiku, v letních měsících dále pro cyklovýlety, nebo výlety v historických Landroverech (k dispozici na chatě), popř. jejich kombinaci s pěšími výlety.

Nezapomenutelným zážitkem je cesta údolím řeky Křemelné, nebo po hřebeni přímo kolem chaty s nádhernými výhledy na hraniční hvozd nebo daleko do českého vnitrozemí – do kraje. V blízkém okolí je pak možné navštívit celou řadu pozoruhodných míst jako např. Muzeum Dr. Šimona Adlera a Barokní poutní kostel s léčivým pramenem v Dobré Vodě, nově upravenou synagogu v Hartmanicích, Březnickou vyhlídku, jezera Laka a Prášilské, Poledník, Zhůří, Stodůlky, Polom, Prášily či Hadí vrch.

V zimních měsících vedou přímo kolem chaty upravené běžecké tratě navazující na magistrálu Ruda – Prášily – Srní. Pro lyžaře je blízko příjemná sjezdovka na Hamižné v Hartmanicích (3 km) s večerním lyžováním či lyžařský areál Velký Javor v Německu (22 km) nebo Špičák u Železné Rudy (12 km).

Přímo u chaty je v zimních měsících provozován dětský vlek, v chatě je lyžárna/úschovna kol, půjčovna sněžnic a na přání lze zajistit svezení psím spřežením v zimě, nebo vyjížďky na koních v létě.

 

Tipy na výlety do blízkého okolí:

Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Tento úsek ze Sušice do Horažďovic, lze takřka po celý rok sjíždět na lodi a zpestřit si tak putování.

 

Sv. Vintíř byl německý benediktinský mnich, jehož život je opředen mnoha nejasnostmi. Narodil se v 10. století, v hraběcí rodině v Durynsku, byl příbuzným císaře Jindřicha II. a díky sňatku své sestry Gisely vstoupil do příbuzenského vztahu s uherským králem Štěpánem. Přátelil se také s přemyslovskými bratry Oldřichem a Jaromírem, kteří z Čech utekli před krutým Boleslavem Ryšavým. Ve 45. roce svého života se Vintíř rozhodl stát řeholníkem, rozdal svůj majetek a vstoupil do řádu benediktinů v Bavorsku. Po čase se z něj stal misionář, Břetislav I. ho využíval k diplomatickým jednáním. Na svých misiích prošel bavorskou část Šumavy a později se dostal do oblasti kolem hradu Rábí. Nakonec se usadil na vrchu Březník, v dnešní Dobré Vodě, kde si zřídil skromnou poustevnu. V roce 1045 zemřel a na základě svého přání byl pochován v břevnovském klášteře. Jeho ostatky však během husitských válek vzali pravděpodobně za své.

Celá Vintířova stezka měří 150 km, její počátek najdete v rakouském klášteře Niederalteich na Dunaji a vede přes místa, kde Vintíř působil. Na trase z Prášil do Dobré Vody Vintířova stezka prochází neobydleným územím kolem Březníku s kostelem sv. Vintíře a Vintířovou skálou a pokračuje po modré značce až do Hartmanic. Z Hartmanic se stezka ubírá přes Kunratice a Palvínov, převážně polních cestách, až na vrchol Mouřence, kde stojí kostel sv. Mořice. Odtud pokračuje po značené turistické cestě při zlatonosné řece Otavě do Sušice a dále do Horaždovic. Tuto část Vintířovy stezky je možno také za příznivých podmínek od jara do podzimu sjet na lodi. V Horažďovicích opouští Vintířova stezka údolí Otavy. Směrem k Chanovicům se v krajině objevuje množství rybníků. Jedná se o řídce osídlenou oblast s malebnou krajinou v rozvodí Otavy a Berounky.

Putování je lemováno množstvím sakrálních staveb – kaplí, kapliček, božích muk, křížků, soch, památných stromů, památníčků, studánek a dalších zajímavých míst, jenž vytvářejí neopakovatelné kouzlo zdejší krajiny. V budoucnu se plánuje proznačení stezky až do Prahy, ale zatím stezka končí v Blatné. Neúnavní poutníci však mohou zkusit pokračovat „na vlastní pěst“ dále do Břevnovského kláštera, místu Vintířova posledního odpočinku.

Čerpáno z www.kudyznudy.cz
http://www.kudyznudy.cz/cs/aktivity/2010-07-23-1112-pesi-turistika-vodni-turistika-za-poznanim-prasily.html

 

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic

Typ aktivity: Pěší turistika, Za poznáním. Doporučujeme pro: Zvídavé rodiny, Starší a pokročilé.

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla. Přes tři metry vysoký skleněný oltář zdobí 35 figurek českých i německých světců, ze skla je i křížová cesta, pult na čtení z bible, rozsáhlý betlém i socha sv. Vintíře.

Dobrá Voda je starobylou šumavskou obcí. Její historie sahá až do dávných pohanských dob, avšak první ověřené zprávy se vztahují k 10. století, kdy zde působil poustevník sv. Vintíř. Pod někdejší poustevnou šumavského světce vznikla počátkem 17. století u pramene léčivé vody dřevěná kaple, která se stala cílem velkých poutí a pomalu přestávala stačit náporu poutníků. Roku 1706 tu proto nechal baron František Karel Villani postavit kostel. Dobrá Voda se tak stala oblíbeným poutním místem, kam o svátku sv. Vintíře putovalo tisíce poutníků z Čech i Bavorska. Věhlas poutního místa ukončila výměna obyvatelstva po roce 1945. Od roku 1952 se místo stalo součástí stejnojmenného vojenského prostoru, kostel se používal jako stáje i sklad dělostřeleckých granátů.

Restaurování kostela a zmrtvýchvstání celé vsi se podařilo díky obětavé činnosti bývalých rodáků z Dobré Vody a okolí. Dnes je kostel znovu velmi populární, a to především díky své netradiční skleněné výzdobě, která navazuje na věhlas Šumavy, jako tradiční sklářské oblasti. Samotný skleněný oltář váží 5 tun, interiér kostela ještě zdobí 14 skleněných plastik křížové cesty, skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti a téměř dvě tuny vážící betlém plný lidských postav, exotických i domácích zvířat a stromů. Jedinečné dílo vytvořila místní sklářka Vladěna Tesařová. Barva skla také nebyla zvolena náhodou – tmavě žlutá, až zelená znázorňuje barvu šumavských říček a potoků v období jarního tání. Kostel se nachází vedle budovy muzea Dr. Šimona Adlera, kde si lze zakoupit vstupenku na prohlídku kostelního interiéru.

Čerpáno z www.kudyznudy.cz
http://www.kudyznudy.cz/cs/aktivity/2010-07-23-0934-za-poznanim-hartmanice.html

Další tipy:

Trasy pro pěší

http://www.npsumava.cz/1045/sekce/trasy-pro-pesi/

Trasy pro vozíčkáře

http://www.npsumava.cz/1446/sekce/trasy-pro-vozickare/

Přechodová místa

http://www.npsumava.cz/1549/sekce/prechodova-mista/

Cyklotrasy

http://www.npsumava.cz/1047/sekce/cyklotrasy/

Cyklostezka

http://www.npsumava.cz/1051/sekce/cyklostezka/

Lyžařské trasy

http://www.npsumava.cz/1056/sekce/lyzarske-trasy/

Vodácké trasy

http://www.npsumava.cz/1059/sekce/vodacke-trasy/

Zaparkuj a jdi dál

http://www.npsumava.cz/1546/sekce/zaparkuj-a-jdi-dal/

Naučné stezky

http://www.npsumava.cz/1129/sekce/naucne-stezky-v-np/

Naučné stezky v CHKO

http://www.npsumava.cz/1443/sekce/naucne-stezky-v-chko/